DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki na kulturę w 2022 r.
7 038 778 zł
-4,00%
do roku 2021
OstrowskiE Centrum Kultury w 2022 r.
Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Ostrowskie Centrum Kultury
13
spotkań autorskich
3
konkursy
57
koncertów
1
festyn - impreza plenerowa
4
spektakle teatralne
13
wystaw i wernisaży
74
seansów filmowych
46
warsztatów
W Ostrowskim Centrum Kultury odbyły się w 2022 r. 442 imprezy kulturalne. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których OCK był organizatorem (186) oraz współorganizatorem (25). Imprez innych organizatorów w Centrum było 147. W tym: 31 koncertów, 72 spektakli teatralnych i kabaretów, 18 seansów filmowych, 7 konkursów i przeglądów, 12 spotkań, prezentacji i wystaw oraz 7 konferencji, szkoleń, paneli i warsztatów.
wybrane wydarzenia kulturalne w 2022 r.
organizowane Przez ostrowskie centrum kultury
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
31.01.2022 r.
W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestowali na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Był to pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka.
Dzięki otwartym sercom Ostrowian i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać rekordową i niebagatelną kwotę 308.551,45 zł.
WOŚP w Ostrowie zagrał w 2022 r. w kilku miejscach: Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, tradycyjnie na Piaskach, Małej i Dużej Scenie OCK, Forum Synagoga, Ostrowskim rynku oraz SP9. Na scenach OCK wystąpili młodzi artyści Młodzieżowego Domu Kultury, Dance Academy, True School, Studia Wokalnego OCK, Art School, Lilla House, Studia Tańca SYSTEM oraz grupy baletowej GWIAZDA.
Maciek Balcar Live Tour
11.02.2022 r.
Tradycyjnie już początkiem roku na dużej scenie OCK powitaliśmy Macieja Balcara w jego solowej trasie. Live Tour 2022 to zgrabne żonglowanie stylami zabawa dźwiękami, które wciągnęły pełną salę OCK w niesamowity klimat, gdzie blues i folk łączył się z poezją i piosenką autorską.
34. Przegląd WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO
8-10.04.2022 r.
34. Międzynarodowy Przegląd Wszyscy Śpiewamy na Rockowo zainaugurowała znana już Ostrowskiej publiczności Daria Zawiałow. Po zaledwie dwóch studyjnych albumach rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory są grane przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Na scenie jest wulkanem energii – wyróżnia ją ogromna charyzma. Nie inaczej było podczas koncertu w ramach WŚNR w Ostrowskiej Arenie. Muzyczne świętowanie rozpoczęto równie energetycznie plakatami i ilustracjami Macieja Świętego. W piątek na małej scenie OCK miał miejsce akustyczny koncert Grzegorza Kupczyka oraz spotkanie z Marcinem Bąkiewiczem – redaktorem naczelnym, dyrektorem programowym oraz dyrektorem muzycznym Antyradia.
Po wysłuchaniu na Dużej Scenie OCK dziesięciu zespołów zakwalifikowanych do finału konkursu, jury konkursu dokonało następującego podziału nagród regulaminowych:
Nagroda publiczności - ZIEMBUL, Grand Prix – HENGELO, Nagroda specjalna – CANNONBALL. Wyróżnienia dodatkowe - ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN, CANNONBALL, ZIEMBUL, YANTRA
Po zmaganiach konkursowych na Dużej Scenie OCK odbyły się dwa koncerty. Jako support wystąpił laureat ubiegłorocznej edycji WŚNR, czyli zespół B6 z Lublina. Po nich wystąpił zespół CHEMIA. Natomiast 34. Przegląd WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO zakończył koncert Fisz Emade Tworzywo.
FESTYN MIEJSKI majOSTaszki
11-12.05.2022 r.
Tradycyjnie majOSTaszki to wyjątkowe święto miasta, jego mieszkańców i przybyłych gości. Kolejny raz bawiono się wspólnie nad zalewem Piaski-Szczygliczka. Z szerokiej oferty atrakcji kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i kulinarnych, korzystały całe rodziny. Finał każdego dnia to występ gwiazdy, i tak w sobotni wieczór wystąpili JELLY NOIZE, PECTUS oraz GOORAL. W niedzielę wieczorem przed ostrowską publicznością wystąpili MEEK, OH WHY? oraz gwiazda tegorocznego festynu – MROZU.
Kulturalne lato w mieście
Wakacje dostarczyły Ostrowianom wielu kulturalnych wrażeń – był to czas letnich koncertów w Amfiteatrze oraz bogaty repertuar warsztatów plastycznych i rękodzielniczych prowadzonych w OCK. W letnim klimacie zobaczyć i usłyszeć mogliśmy koncerty w Ostrowskim Amfiteatrze oraz na Deptaku takich grup jak OK.NO, KRAKÓW STREET BAND, HEIMA, CHEAP TOBACCO.
11. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA
29.05-04.06.2022 r.
Festiwal to kolejne święto muzyki filmowej w Ostrowie. Podczas tej edycji Ostrowianie i goście uczestniczyli w wielu projekcjach, spotkaniach z twórcami, koncertami, wystawami, pokazach specjalnych oraz – oczywiście – konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W ramach tego festiwalu odbyło się w Forum Synagoga spotkanie z Magdą Umer, z którą rozmowę prowadził Łukasz Maciejewski. Auer z Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Inni ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej – to werdykt jury w konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim. Nagroda Publiczności została przyznana filmowi „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke i z muzyką Krzysztofa A. Janczaka, a Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości Henrykowi Kuźniakowi.
30. Festiwal WSZYSTKO JEST POEZJĄ
02-04.10.2022 r.
Jubileuszową edycję festiwalu rozpoczęła wystawa pn. POEZJA W KADRZE na której zaprezentowano prace sześciu ostrowskich fotografików: Jarosława Grabarka, Cezarego Janiszewskiego, Wojciecha Kempy, Mikołaja Leraczyka, Andrzeja Staszoka i Damiana Źródlewskiego. Ostrowskie Centrum Kultury zaprosiło także do Areny Ostrów na specjalny projekt muzyczny pn. COHEN I KOBIETY. Był to poruszający koncert piosenek Leonarda Cohena. By potwierdzić, że „Wszystko jest poezją” zorganizowano także spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim.
forum synagoga w 2022 r.
Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Forum Synagoga
16
spotkań autorskich
2
konkursy
20
koncertów
2
spektakle teatralne
9
wystaw i wernisaży
16
konferencji i wykładów
W 2022 r. w Forum Synagoga odbyło się 84 imprez kulturalnych. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których Forum było organizatorem (36) oraz współorganizatorem (32). Imprez innych organizatorów w Forum było 16. W tym: 6 koncertów, 7 wystaw, 2 konkursy, 15 spotkań autorskich oraz 6 warsztatów.
wybrane wydarzenia kulturalne w 2022 r.
organizowane Przez forum synagoga
Cykl SZUFLADA – wieczory działań artystycznych
Cykl ten w 2022 r. objął siedem spotkań z autorami wierszy, prozy i wykonawcami utworów słowno – muzycznych. Były to, kolejno spotkania:
CYRKULACJE. HAIKU – wiersze Aleksandry Kiełb – Szawuły,
W PEWNYM NIETUTEJSZYM BARZE – wiersze i piosenki Jarosława Jędraszczyka z udziałem zespołu „Sobie przeznaczeni” Krzysztofa i Aliny Galas,
PRZEZNACZENIA – proza Alicji Przepiórki,
promocja książki poetyckiej Eugenii zawidzkiej WCZORAJSZE JUTRO z towarzyszeniem koncertu w wykonaniu Justyny i Marcina Wojtkowiak, Agnieszki i Marka Kurzawów i Oli Kiełb,
promocja książki Piotra Fałczyńskiego NIE PRZYZWYCZAJAJ SIĘ,
promocja antologii SZUFLADA 18 za rok 2021 z towarzyszeniem recitalu fortepianowego Andrzeja H. Bączyka,
PRZERWANA LEKCJA – wspomnienia z lekcji tajnego nauczania z okresu okupacji hitlerowskiej – Łucja Dankiewicz,
KONTRO-WERS – spotkanie autorskie Romany Cegielnej – Szczuraszek.
Wszystkie wieczory „szufladowe” przygotowała i prowadziła gospodyni cyklu, Aleksandra Kiełb – Szawuła.
Koncerty kameralne
W ramach tego cyklu odbyły się w Forum Synagoga koncerty prezentujące różne gatunki i style muzyczne:
Koncert Arte Dei Suonatori „Fantasmi”,
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa koncerty w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu CHOPIN W BARWACH JESIENI: koncert prolog Forte-piano „Mistrz i Uczeń” w wykonaniu uczniów, nauczycieli i studentów szkół i uczelni muzycznych w Polsce oraz koncert „Epilog”,
Swą wierną publiczność miał także „Świąteczny koncert bożonarodzeniowy” w wykonaniu Chóru Męskiego ECHO pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko,
Licznie zgromadzona publiczność uczestniczyła też w koncercie UKULĘDY, w wykonaniu zespołu WuWuBanda.
10. FESTIWAL MAZEL TOV. Historia, kultura, tradycja i dziedzictwo narodu żydowskiego
Festiwal organizowany jest od dekady wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim, w 2022 r. w ramach tego cyklicznego wydarzenia odbyła się 10. Ogólnopolska Konferencja „Lokalne społeczności żydowskie”. W ramach festiwalu słuchacze docenili wyjątkowy koncert „GINCZANKA”.
9. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA BIBLIJNA
Konferencja odbywała się pod tytułem „Biblia w interpretacji i egzegezie” – zorganizowana przez Pracownię Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Cykl LITERATURA JEST ZAWSZE NA MIEJSCU
Spotkania z literatami odbyły się w 2022 r.czterokrotnie. Poruszano następujące tematy:
„Każdy powinien mieć dwie nogi” – wiersz o wojnie. Poezja ukraińskiego poety – Serhija Żadana. Prezentacje przygotowali Adam Buszek i Magdalena Szewczuk,
Irreligia demiurgii o autonomii ludzkiej reakcji w twórczość Brunona Schulza – wykład Tomasza Gruchota,
Emocje spoza konwencji – Anna Musiałowicz - promocja książki „ Śnieg jeszcze czysty”,
Tandemem przez Azję – literatura podróżnicza, spotkanie z Karoliną i Aleksandrem Klaja.
4. Festiwal TEMPLE OF SILENCE
Dwudniowa impreza międzynarodowa w ramach cyklu Klimaty Smaków. Przy wypełnionej przez słuchaczy sali zaprezentowały się następujące projekty: Die Perspektive, Zenial, Lakes of Fire, Nothing Has Changed, krew z Kontaktu, Grave of Love, Spopielony, Larmo, Mirt, Brasil and the Gallow, Brothers Band. Można było zapoznać się z najnowszymi trendami muzyki współcześnie tworzonej, łączącej akustyczne i elektroniczne brzmienia.
Warsztaty literackie PRACOWNIA SŁOWA
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane po raz pierwszy warsztaty PRACOWNIA SŁOWA, pod kierunkiem Adama Buszka. Praca nad tekstami literackimi zakończyła się opublikowaniem interesującej antologii (premiera książki odbyła się w ramach 30. Festiwalu WSZYSTKO JEST POEZJĄ).
DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA FORUM SYNAGOGA W 2022 ROKU
WIELOŚĆ JEDNOŚCI - autor: BEATA WĄSOWSKA, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury / Galeria Sztuki Miriam w Tychach, termin ekspozycji: 17.11.2021 r. -08.02.2022 r.,
PRZYRODA W OBIEKTYWIE - autor: MACIEJ ZENON MAŚLIŃSKI / JACEK PAŁCZYŃSKI, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury, termin ekspozycji: 24.02-27.04.2022 r.,
METAFIZYCZNE MIEJSCA - autor: KIMBA FRANCES KERNER / IRENA LAWRUSZKO / KAROLINA ZIMNA STELMASZEWSKA, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury, termin ekspozycji: 29.04-06.06.2022 r.,
EDEN - autor: JUSTYNA SZAŁAMACHA, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury, termin ekspozycji: 09.06-31.08.2022 r.,
SZTUKI OSWAJANIE – PRÓBA, EKSPERYMENT, DZIEŁO - organizator: ANNA WIKŁO / Szkoła Podstawowa nr 11.im Mirosława Ferića w Ostrowie Wielkopolskim, termin ekspozycji: 17.06-22.06.2022 r.,
MIĘDZYPLANETARNY - autor: PAWEŁ ALESZKIEWICZ, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury, termin ekspozycji: 08.09-31.10.2022 r.,
CZUŁOŚĆ - autor: MAŁGORZATA SĘK, organizator: Ostrowskie Centrum Kultury, termin ekspozycji: 03.11-04.01.2023 r.
galeria pik w 2022 r.
DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA GALERII PIK W 2022 R.:
Ilustracje - autor: Emilia Dziubak, termin prezentacji: 03.02. – 06.04,
Horyzonty - autor: Albertyna Kacalak-Sicińska, termin prezentacji: 17.02. – 27.04,
Plakaty i ilustracje muzyczne (w ramach 34. WŚnR) - autor: Maciej Święty, termin prezentacji: 07.04. – 28.05,
Malarstwo - autor: Mateusz Dolatowski, termin prezentacji: 28.04. – 20.06,
Homework mówi (w ramach 11. GPK) - autor: Joanna Górska i Jerzy Skakun, termin prezentacji: 29.05. – 01.07,
Krajobraz Sztuki Niedorosłej | Przystań - autor: wystawa zbiorowa pracowni plastycznych OCK Artystyczny Wehikuł, Sztuka w budowie, Art’republika, termin prezentacji: 22.06. – 29.07,
Plakaty - autor: Frieder Grindler, termin prezentacji: 28.07. – 31.08,
Fotografia niedoskonała - autor: wystawa zbiorowa pracowni fotograficznej OCK, termin prezentacji: 01.09 – 28.09,
Poezja w kadrze. Fotografia (w ramach 30. WJP) - autor: wystawa zbiorowa pracowni fotograficznej OCK, termin prezentacji: 29.09. – 16.11,
Ilustracje bajek niewydanych - autor: Jacek Boczar, termin prezentacji: 20.10. – 20.12,
…mamy źle w głowach… - autor: wystawa zbiorowa pracowni plastycznej OCK W barw kręgu, termin prezentacji: 17.11 – 20.12,
Wszystko co kochamy - autor: wystawa zbiorowa pracowni plastycznych OCK Passe Partout, termin prezentacji: 21.12.2021 r. – 06.02.2022 r.,
Epizod 009 - miejsce: skwer przy OCK, termin prezentacji: kwiecień – wrzesień 2022, wystawa plenerowa Street Gallery Archipelag Sztuki,
Epizod 010 - miejsce: Skwer przy OCK, termin prezentacji: wrzesień 2021 – wiosna 2023, wystawa plenerowa Street Gallery Archipelag Sztuki,
Implication - autor: Piotr Łopatka, termin: od 25.04.2014, wystawa stała.
MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO w 2022 r.
Wystawy
4 Wystawy stałe
Muzeum 3d. Ulicami dawnego ostrowa. Cafe muzeum.
Ostrów do 1939 roku
Salonik dawnych mistrzów ostrowa
W kuchni babuni
13 wystaw czasowych
Piękności z morskich głębin. Wystawa muszli z kolekcji Piotra Maślińskiego; czas trwania: 20.01.-18.03.2022 r., zwiedzających: 1.046 osób,
Elementarz dobrych wspomnień. Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. Plansze poglądowe i egzemplarze podręcznika wydanego w różnych epokach. Materiały uzupełnione obiektami dotyczącymi edukacji ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ekspozycji towarzyszyły warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży; czas trwania: 26.03.-8.05.2022 r., zwiedzających: 1.015 osób,
Klasyka polskiej ilustracji dla dzieci. Wystawa współorganizowana z Młodzieżowym Domem Kultury. Plansze poglądowe kilkunastu najciekawszych ilustratorów książek dziecięcych i książki ilustrowane wydane w latach 50.-90. XX w. Ekspozycji towarzyszyły warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży; czas trwania: 14.05.-14.08.2022 r., zwiedzających: 1.549 osób,
XVIII Międzynarodowy Konkurs Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022 – wystawa pokonkursowa. Prezentacja 498 grafik wykonanych technikami warsztatowymi, m.in. linorytu, drzeworytu, akwaforty, akwatinty, mezzotinty przez 306 artystów z 38 krajów; czas trwania: 3.09.-4.11.2022 r., zwiedzających: 860 osób,
Ostrowskie drogi do niepodległości. Materiały ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego ukazujące chronologię walki mieszkańców regionu o wolność w czasach zaboru pruskiego, okupacji hitlerowskiej i epoce PRL; czas trwania: 8.11.-2.12.2022 r., zwiedzających: 376 osób,
45 lat pracy twórczej Witolda Banacha; czas trwania: 8.11.-31.12.2022 r., zwiedzających: 738 osób,
Ulicami Ostrowa w PRL-u. Wystawa fotografii ze zbiorów i materiałów pomocniczych muzeum prezentujących ikonografię miasta z lat 60.-80. XX wieku. Ekspozycja planowana do 12 lutego 2023 r.; czas trwania: 10.-31.12.2022, zwiedzających: 273 osoby,
Grafika ukraińska ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Reprodukcje 184 grafik wykonanych m.in. techniką linorytu, akwaforty, mezzotinty, miedziorytu przez 113 artystów z Ukrainy – uczestników konkursów graficznych. Wystawa plenerowa prezentowana na Rynku przed ratuszem; czas trwania: 3.09.-31.12. 2022 r., zwiedzających: 2.500 osób,
Aleksandra Kowalska. Grafika z motywem muzycznym. Wystawa prezentowana w Ostrowskim Centrum Kultury, towarzysząca 41. Międzynarodowemu Festiwalowi „Chopin w barwach jesieni”; czas trwania: 15.-19.09.2022 r., zwiedzających: 450 osób,
Motyw drzewa w grafice ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezentacja 70 grafik wykonanych techniką akwaforty, miedziorytu, drzeworytu i litografii przekazanych do zbiorów muzeum przez uczestników konkursów graficznych. Ekspozycja prezentowana w Brzezińskim Centrum Kultury i Bibliotece; czas trwania: 7.02.-25.05.2022 r., zwiedzających: 2.000 osób,
Grafika ukraińska ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezentacja 130 grafik wykonanych techniką linorytu, akwaforty, mezzotinty, miedziorytu przez 59 artystów z Ukrainy – uczestników konkursów graficznych. Wystawa prezentowana w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu; czas trwania: 6.04.-1.05.2022 r., zwiedzających: 600 osób,
Grafika ukraińska ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezentacja 130 grafik wykonanych techniką linorytu, akwaforty, mezzotinty, miedziorytu przez 59 artystów z Ukrainy – uczestników konkursów graficznych. Wystawa prezentowana w Ostrowskim Centrum Kultury, ekspozycja towarzysząca XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu; czas trwania: 3.09.-17.10.2022 r., zwiedzających: 600 osób,
Grafika ukraińska ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezentacja 81 grafik wykonanych techniką linorytu, akwaforty, mezzotinty, miedziorytu przez 60 artystów z Ukrainy – uczestników konkursów graficznych. Ekspozycja prezentowana w Brzezińskim Centrum Kultury i Bibliotece; czas trwania w 2022 r: 16.12.-31.12 (16 dni), zwiedzających do końca grudnia: 80 osób.
5 wystaw online na profilu społecznościowym Facebook
Motyw kota w grafice ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Z okazji Światowego Dnia Kota – od 17.02.2022 r.,
Grafika afrykańska w zbiorach MMOW – z okazji Dnia Afryki – od 25.05.2022 r.,
Laureaci XVII Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu: 2019 – od 15.06.2022 r.,
Grafika Joanny Makuch-Folwarskiej – motywy tatrzańskie – od 30.09.2022 r.,
Laureaci XVIII Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu: 2022 – od 26.10.2022 r.
Prezentacja 189 obiektów dla 2.867 odbiorców.
Zgromadzona kolekcja
Zbiory historyczne - 13.613 obiektów
Zbiory gabinetu grafiki współczesnej - 21.288 obiektów
Zbiory artystyczne - 423 obiekty
W 2022 roku Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pozyskało 1.299 eksponatów o łącznej wartości 180.754,00 zł drogą zakupów oraz poprzez darowizny (głównie od uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Malej Formy Graficznej i Ekslibrisu).
działalność edukacyjna
Muzeum w 2022 r. przeprowadziło 102 spotkania edukacyjne w których wzięło udział 1.968 osób.
Przeprowadzono 34 lekcje muzealne dla 587 osób w 8 tematach:
Życie bez prądu. W kuchni babuni - 18 spotkań dla 295 osób,
W antrejce na ryczce. Ostrowska gwara – 8 spotkań dla 163 osób,
Ostrów miastem 3 religii - 2 spotkania dla 54 osób,
Herb Ostrowa – legenda i prawda – 2 spotkania dla 26 osób,
Gdy pradziadek był sztubakiem – dla 18 osób,
Stefan Rowiński – dla 13 osób,
Bożonarodzeniowe zwyczaje ukraińskie – dla 12 osób,
Architektura Ostrowa – dla 6 osób,
Przeprowadzono 68 zajęć warsztatowych dla 1.381 osób na 8 tematów:
Kaligrafia – 25 zajęć dla 527 osób,
Ilustracja do baśni – 20 zajęć dla 416 osób,
Bożonarodzeniowe zwyczaje ukraińskie – 13 zajęć dla 225 osób,
Makatka z kuchni babuni – 4 zajęcia dla 93 osób,
Grafika niejedno ma imię – 2 zajęcia dla 41 osób,
Jak pracowali dawni garncarze – 2 zajęcia dla 36 osób,
Na czym grywali wiejscy muzykanci – dla 23 osób,
Jaki znak Twój ? Orzeł Biały ! – dla 20 osób,
Zorganizowano spotkania / wykłady:
„O odbudowie Pomnika Wdzięczności w Poznaniu i nie tylko …” – spotkanie z filologiem prof. dr. hab. Stanisławem Mikołajczakiem – 7.10.2022 r. – 35 uczestników,
„Magiczne oświecenie” – spotkanie autorskie z dr. hab. Janem Zielińskim, promocja publikacji – 20.10.2022 r. – 17 uczestników,
45-lecie pracy twórczej Witolda Banacha połączone z premierą książki „Czartoryscy czyli wieczna Pogoń” – 8.11.2022 r. – 82 uczestników.
frekwencja w muzeum
Z oferty stacjonarnej Muzeum w 2022 r. skorzystało łącznie 23.551 osób - w tym:
5.367 - zwiedzający ekspozycje stałe i czasowe na 2. piętrze ratusza,
11.106 – zwiedzający ekspozycję stałą „Muzeum 3D.Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum” na parterze ratusza,
3.750 – zwiedzający ekspozycje czasowe prezentowane poza siedzibą muzeum,
2.500 – zwiedzający ekspozycję plenerową,
828 – korzystający z oferty kiosku muzealnego.
Noc Muzeów
Działania podjęte w ramach Nocy Muzeów w 2022 r.:
Udostępnienie ekspozycji czasowej i 4 ekspozycji stałych na dwu kondygnacjach ratusza,
„Stoliki z dedykacją” - zaproszenie 7 autorów książek wydanych przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego do udziału w Nocy Muzeów,
Wzbogacenie repertuaru kina retro na wystawie stałej „Ulicami dawnego Ostrowa. Muzeum 3D. Café Muzeum”:
prezentacja filmu „Spadek” dotyczącego premiery spektaklu W.Bąka „Piłat” w 1983 r.,
prezentacja filmu ze spotkania z Jurijem Andruchowyczem w ostrowskim muzeum w 2008 r.,
„Nocna księgarnia” – promocyjna sprzedaż wydawnictw i pamiątek w muzealnym kiosku.
W tej edycji Nocy Muzeów uczestniczyło 287 odbiorców stacjonarnych i 4.400 osób w Internecie.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022
Przyjęto łącznie 1.378 grafik prac nadesłanych na konkurs przez 416 artystów z 38 krajów. W wyniku weredyku jury 6 osób zostało nagrodzonych, 19 wyróżnionych, 24 nominowanych i 257 zakwalifikowanych. W ramach konkursu przygotowano wystawę pokonkursową oraz wystawy towarzyszące (Grafika ukraińska w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – oryginały oraz Grafika ukraińska w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – plenerowa z reprodukcjami grafik). Opracowano i wydano także katalog wystawy pokonkursowej (nakład 550 egzemplarzy, wstęp w dwóch wersjach językowych, noty dotyczące autorów grafik).
Na te działania pozyskano dotację w wysokości 55.500 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.