DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

7 038 778

-4,00%

do roku 2021

OstrowskiE Centrum Kultury w 2022 r. 

Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Ostrowskie Centrum Kultury

13

spotkań autorskich

3

konkursy

57

koncertów

1

festyn - impreza plenerowa

4

spektakle teatralne

13

wystaw i wernisaży

74

seansów filmowych 

46

warsztatów

W Ostrowskim Centrum Kultury odbyły się w 2022 r. 442 imprezy kulturalne. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których OCK był organizatorem (186) oraz współorganizatorem (25). Imprez innych organizatorów w Centrum było 147. W tym: 31 koncertów, 72 spektakli teatralnych i kabaretów, 18 seansów filmowych, 7 konkursów i przeglądów, 12 spotkań, prezentacji i wystaw oraz 7 konferencji, szkoleń, paneli i warsztatów. 

wybrane wydarzenia kulturalne w 2022 r. 

organizowane Przez ostrowskie centrum kultury

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

31.01.2022 r. 

W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestowali na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Był to pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka.

Dzięki otwartym sercom Ostrowian i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać rekordową i niebagatelną kwotę 308.551,45 zł.

WOŚP w Ostrowie zagrał w 2022 r. w kilku miejscach: Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, tradycyjnie na Piaskach, Małej i Dużej Scenie OCK, Forum Synagoga, Ostrowskim rynku oraz SP9. Na scenach OCK wystąpili młodzi artyści Młodzieżowego Domu Kultury, Dance Academy, True School, Studia Wokalnego OCK, Art School, Lilla House, Studia Tańca SYSTEM oraz grupy baletowej GWIAZDA.

Zdjęcie występu tanecznego.
Zdjęcie figurki jabłka z hasłem WOŚP.
Zdjęcie przedstawia artystkę na scenie.
Zdjęcie zespołu muzycznego na scenie.

Maciek Balcar Live Tour

11.02.2022 r. 

Tradycyjnie już początkiem roku na dużej scenie OCK powitaliśmy Macieja Balcara w jego solowej trasie. Live Tour 2022 to zgrabne żonglowanie stylami zabawa dźwiękami, które wciągnęły pełną salę OCK w niesamowity klimat, gdzie blues i folk łączył się z poezją i piosenką autorską.

34. Przegląd WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO

8-10.04.2022 r. 

34. Międzynarodowy Przegląd Wszyscy Śpiewamy na Rockowo zainaugurowała znana już Ostrowskiej publiczności Daria Zawiałow. Po zaledwie dwóch studyjnych albumach rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory są grane przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Na scenie jest wulkanem energii – wyróżnia ją ogromna charyzma. Nie inaczej było podczas koncertu w ramach WŚNR w Ostrowskiej Arenie. Muzyczne świętowanie rozpoczęto równie energetycznie plakatami i ilustracjami Macieja Świętego. W piątek na małej scenie OCK miał miejsce akustyczny koncert Grzegorza Kupczyka oraz spotkanie z Marcinem Bąkiewiczem – redaktorem naczelnym, dyrektorem programowym oraz dyrektorem muzycznym Antyradia.

Po wysłuchaniu na Dużej Scenie OCK dziesięciu zespołów zakwalifikowanych do finału konkursu, jury konkursu dokonało następującego podziału nagród regulaminowych:

Nagroda publiczności - ZIEMBUL, Grand Prix – HENGELO, Nagroda specjalna – CANNONBALL. Wyróżnienia dodatkowe - ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN, CANNONBALL, ZIEMBUL, YANTRA

Po zmaganiach konkursowych na Dużej Scenie OCK odbyły się dwa koncerty. Jako support wystąpił laureat ubiegłorocznej edycji WŚNR, czyli zespół B6 z Lublina. Po nich wystąpił zespół CHEMIA. Natomiast 34. Przegląd WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO zakończył koncert Fisz Emade Tworzywo. 

Zdjęcie kobiety i mężczyzny siedzących przy stoliku.
Zdjęcie występu muzycznego.
Zdjęcie artysty na scenie.

FESTYN MIEJSKI majOSTaszki

11-12.05.2022 r. 

Tradycyjnie majOSTaszki to wyjątkowe święto miasta, jego mieszkańców i przybyłych gości. Kolejny raz bawiono się wspólnie nad zalewem Piaski-Szczygliczka. Z szerokiej oferty atrakcji kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i kulinarnych, korzystały całe rodziny. Finał każdego dnia to występ gwiazdy, i tak w sobotni wieczór wystąpili JELLY NOIZE, PECTUS oraz GOORAL. W niedzielę wieczorem przed ostrowską publicznością wystąpili MEEK, OH WHY? oraz gwiazda tegorocznego festynu – MROZU.

Zdjęcie dzieci robiące bańki mydlane.
Zespół "Pectus" na scenie.
Zdjęcie dzieci robiących proce plastyczne.

Kulturalne lato w mieście

Wakacje dostarczyły Ostrowianom wielu kulturalnych wrażeń – był to czas letnich koncertów w Amfiteatrze oraz bogaty repertuar warsztatów plastycznych i rękodzielniczych prowadzonych w OCK. W letnim klimacie zobaczyć i usłyszeć mogliśmy koncerty w Ostrowskim Amfiteatrze oraz na Deptaku takich grup jak OK.NO, KRAKÓW STREET BAND, HEIMA, CHEAP TOBACCO.

Zdjęcie zespołu dającego koncert.

11. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA

29.05-04.06.2022 r. 

Festiwal to kolejne święto muzyki filmowej w Ostrowie. Podczas tej edycji Ostrowianie i goście uczestniczyli w wielu projekcjach, spotkaniach z twórcami, koncertami, wystawami, pokazach specjalnych oraz – oczywiście – konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W ramach tego festiwalu odbyło się w Forum Synagoga spotkanie z Magdą Umer, z którą rozmowę prowadził Łukasz Maciejewski. Auer z Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Inni ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej – to werdykt jury w konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim. Nagroda Publiczności została przyznana filmowi „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke i z muzyką Krzysztofa A. Janczaka, a Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości Henrykowi Kuźniakowi.

Statuetka "Grand Prix Komeda 2022".

30. Festiwal WSZYSTKO JEST POEZJĄ

02-04.10.2022 r. 

Jubileuszową edycję festiwalu rozpoczęła wystawa pn. POEZJA W KADRZE na której zaprezentowano prace sześciu ostrowskich fotografików: Jarosława Grabarka, Cezarego Janiszewskiego, Wojciecha Kempy, Mikołaja Leraczyka, Andrzeja Staszoka i Damiana Źródlewskiego. Ostrowskie Centrum Kultury zaprosiło także do Areny Ostrów na specjalny projekt muzyczny pn. COHEN I KOBIETY. Był to poruszający koncert piosenek Leonarda Cohena. By potwierdzić, że „Wszystko jest poezją” zorganizowano także spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim.

Zdjęcie mężczyzny udzielającego wywiadu przed kamerą.
Zdjęcie osób zebranych na scenie.
Zdjęcie mężczyzny z mikrofonem.

         forum synagoga w 2022 r. 

            Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Forum Synagoga

16

spotkań autorskich

2

konkursy

20

koncertów

2

spektakle teatralne

9

wystaw i wernisaży

16

konferencji i wykładów

W 2022 r. w Forum Synagoga odbyło się 84 imprez kulturalnych. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których Forum było organizatorem (36) oraz współorganizatorem (32). Imprez innych organizatorów w Forum było 16. W tym: 6 koncertów, 7 wystaw, 2 konkursy, 15 spotkań autorskich oraz 6 warsztatów. 

wybrane wydarzenia kulturalne w 2022 r. 

organizowane Przez forum synagoga

Cykl SZUFLADA – wieczory działań artystycznych

Cykl ten w 2022 r. objął siedem spotkań z autorami wierszy, prozy i wykonawcami utworów słowno – muzycznych. Były to, kolejno spotkania:

Wszystkie wieczory „szufladowe” przygotowała i prowadziła gospodyni cyklu, Aleksandra Kiełb – Szawuła.

Promocja antologii SZUFLADA 18 za rok 2021 z towarzyszeniem recitalu fortepianowego Andrzeja H. Bączyka,.
Spotkanie autorskie z Alicją Przepiórką.

Koncerty kameralne

W ramach tego cyklu odbyły się w Forum Synagoga koncerty prezentujące różne gatunki i style muzyczne:

Koncert Arte Dei Suonatori „Fantasmi”.
Zdjęcie występu Chóru Męskiego.
Zdjęcie przedstawia śpiewające dzieci.
10. FESTIWAL MAZEL TOV.

10. FESTIWAL MAZEL TOV. Historia, kultura, tradycja i dziedzictwo narodu żydowskiego

Festiwal organizowany jest od dekady wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim, w 2022 r. w ramach tego cyklicznego wydarzenia odbyła się 10. Ogólnopolska Konferencja „Lokalne społeczności żydowskie”. W ramach festiwalu słuchacze docenili wyjątkowy koncert „GINCZANKA”.

9. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA BIBLIJNA

Konferencja odbywała się pod tytułem „Biblia w interpretacji i egzegezie” – zorganizowana przez Pracownię Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cykl LITERATURA JEST ZAWSZE NA MIEJSCU

Spotkania z literatami odbyły się w 2022 r.czterokrotnie. Poruszano następujące tematy:

9. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA BIBLIJNA.
9. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA BIBLIJNA.

4. Festiwal TEMPLE OF SILENCE

Dwudniowa impreza międzynarodowa w ramach cyklu Klimaty Smaków. Przy wypełnionej przez słuchaczy sali zaprezentowały się następujące projekty: Die Perspektive, Zenial, Lakes of Fire, Nothing Has Changed, krew z Kontaktu, Grave of Love, Spopielony, Larmo, Mirt, Brasil and the Gallow, Brothers Band. Można było zapoznać się z najnowszymi trendami muzyki współcześnie tworzonej, łączącej akustyczne i elektroniczne brzmienia.

4. Festiwal TEMPLE OF SILENCE.
4. Festiwal TEMPLE OF SILENCE.
4. Festiwal TEMPLE OF SILENCE.

Warsztaty literackie PRACOWNIA SŁOWA

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane po raz pierwszy warsztaty PRACOWNIA SŁOWA, pod kierunkiem Adama Buszka. Praca nad tekstami literackimi zakończyła się opublikowaniem interesującej antologii (premiera książki odbyła się w ramach 30. Festiwalu WSZYSTKO JEST POEZJĄ).

Zdjęcie osób zebranych na warsztatach literackich.

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA FORUM SYNAGOGA W 2022 ROKU

galeria pik w 2022 r.

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA GALERII PIK W 2022 R.:

MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO w 2022 r. 

MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO.
MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO.

Wystawy

4 Wystawy stałe 

13 wystaw czasowych

 

5  wystaw online na profilu społecznościowym Facebook 


Prezentacja 189 obiektów dla 2.867 odbiorców

Zdjęcie przedstawia ulicę w czasach PRL.
Zdjęcie przedstawia wystawę muszli.
Zdjęcie ulicy w czasach PRL.

Zgromadzona kolekcja


W 2022 roku Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pozyskało 1.299 eksponatów o łącznej wartości 180.754,00 zł drogą zakupów oraz poprzez darowizny (głównie od uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Malej Formy Graficznej i Ekslibrisu).


działalność edukacyjna

Muzeum w 2022 r. przeprowadziło 102 spotkania edukacyjne w których wzięło udział 1.968 osób.

Zdjęcie osób przed gazetką informacyjną w szkole.
Zdjęcie dzieci w sali.
Zdjęcie kamerzysty nagrywającego rozmowę dwóch mężczyzn.

frekwencja w muzeum

Z oferty stacjonarnej Muzeum w 2022 r. skorzystało łącznie 23.551 osób - w tym: 

Noc Muzeów

Działania podjęte w ramach Nocy Muzeów w 2022 r.:

W tej edycji Nocy Muzeów uczestniczyło 287 odbiorców stacjonarnych i 4.400 osób w Internecie.

Plakat "Klasyka Polskiej Ilustracji dla dzieci".
Zdjęcie sali z obrazami na ścianie.
Plakat "XVIII Międzynarodowy Konkurs Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022".

XVIII Międzynarodowy Konkurs Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022

Przyjęto łącznie 1.378 grafik prac nadesłanych na konkurs przez 416 artystów z 38 krajów. W wyniku weredyku jury 6 osób zostało nagrodzonych, 19 wyróżnionych, 24 nominowanych i 257 zakwalifikowanych. W ramach konkursu przygotowano wystawę pokonkursową oraz wystawy towarzyszące (Grafika ukraińska w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – oryginały oraz Grafika ukraińska w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – plenerowa z reprodukcjami grafik). Opracowano i wydano także katalog wystawy pokonkursowej (nakład 550 egzemplarzy, wstęp w dwóch wersjach językowych, noty dotyczące autorów grafik).

Na te działania pozyskano dotację w wysokości 55.500 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Zdjęcie mężczyzny oglądającego wystawę fotograficzną..
Zdjęcie Prezydent Ostrowa Wlkp.
Zdjęcie osób zebranych w sali.