Współpraca Z MIASTAMI PARTNERSKIMI

Nordhausen w Niemczech

Delegacja Ostrowa Wlkp. z wizytą w mieście partnerskim Nordhausen.

Wizyta delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego w Nordhausen
W czerwcu 2022 r. delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego, na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta, Sebastianem Górskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej, Jarosławem Lisieckim przebywała z wizytą w mieście partnerskim Nordhausen.


Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego gościła w Nordhausen z okazji dorocznego 52.  już Święta Rolanda.  


Była to trójstronna wizyta - także z udziałem przedstawicieli miasta Bochum. 

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była odbywająca się co pięć lat barwna parada, która przeszła ulicami miasta. W przemarszu wzięło udział ponad 80 stowarzyszeń,  w tym delegacje z miast partnerskich Nordhausen: Ostrowa Wielkopolskiego i Bochum, wraz z członkami Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski. Podczas wizyty delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego miała okazję zwiedzić także miejskie inwestycje realizowane  w Nordhausen.


Jednym z punktów wizyty było otwarcie wystawy prac ostrowskiej artystki Agnieszki Lisiak "Skórki". Wystawa pod hasłem "Ślady człowieka" zaprezentowana została  w Muzeum Flohburg w Nordhausen. Wystawa prac ostrowskiej artystki w mieście partnerskim to jeden z przykładów działań w zakresie kulturalnej wymiany pomiędzy miastami partnerskimi.

Zdjęcie osób zebranych pod białym zbiornikiem.
Zdjęcie osób w pomieszczeniu budynku.

Wymiana kulturalna 
We wrześniu 2022 r. odbyła się wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski w Ostrowie Wielkopolskim z okazji Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w Barwach Jesieni".


Po niemal dwóch latach pandemii przedstawiciele Koła Przyjaciół Nordhausen - Ostrów Wielkopolski ponownie wzięli udział w festiwalu "Chopin w barwach jesieni". Wizyta miała na celu propagowanie kultury polskiej w środowisku międzynarodowym. Celem wizyty była także wymiana i budowanie więzi między społecznościami lokalnymi miasta Ostrów Wielkopolski i Nordhausen. 

Wizyta delegacji z Nordhausen w Ostrowie WielkopolskimW listopadzie 2022 r., delegacja z Nordhausen, na czele z Burmistrzem Miasta Nordhausen, Kaiem Buchmannem, oraz Prezesem Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski i Honorowym Obywatelem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Peterem Blonskim, gościła w Ostrowie Wielkopolskim z okazji Święta Miasta i Narodowego Święta Niepodległości


Wizyta była nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu samorządowej działalności miast, ale także z zakresu gospodarki komunalnej. Goście zwiedzili realizowane w ostatnim czasie inwestycje komunalne. Celem wizyty było także propagowanie kultury polskiej i jej historii. Wizyta delegacji z Nordhausen w Ostrowie Wielkopolskim.

Goście wzięli udział m. in. we Mszy świętej w intencji Ojczyzny i Miasta oraz Uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji Święta Miasta. Złożyli także wiązanki kwiatów pod tablicami: na Domu Katolickim, na grobie mecenasa Broniwoja -Orlińskiego oraz na dawnym Konwikcie Arcybiskupim. Przedstawiciele Nordhausen wzięli także udział w Patriotycznym Śpiewaniu organizowanym w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu".


Wizyta była również okazją do zaprezentowania gościom z Niemiec miejskich inwestycji. Goście zwiedzili nowopowstały budynek Przedszkola nr 2 przy ul. Staroprzygodzkiej, Stadion Miejski, Arenę Ostrów oraz centrum treningowo - sportowe "za parowozownią". 


- Integracja europejska i solidarność ponadnarodowa są niezwykle ważne. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, zwłaszcza dziś, gdy Europą targają kryzys. Szczególnie samorządy powinny propagować wartości zjednoczonej Europy i budować  oddolnie więzi międzynarodowe. Miasto Nordhausen i nasze partnerstwo jest najlepszym przykładem wieloletniej przyjaźni samorządowej, a każda taka wizyta i spotkanie jest tego wyrazem – podkreślała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wizyta delegacji z Nordhausen w Ostrowie Wielkopolskim.
Zdjęcie przedstawia osoby rozmawiające ze sobą.

Bergerac we Francji

Zdjęcie delegacji z miasta partnerskiego Bergerac we Francji z Prezydent Ostrowa Wlkp.

Partnerska wizyta w OstrowieBergerac we Francji to od 2017 r. kolejne, piąte już miasto partnerskie Ostrowa Wielkopolskiego. Nieformalne kontakty z Bergerac Ostrów Wielkopolski utrzymywał już od 2006 r., jednak formalną umowę o partnerstwie władze miasta podpisały w październiku 2017 r


We wrześniu 2022 r. w Ostrowie Wielkopolskim gościła 10 -  osobowa delegacja z miasta partnerskiego Bergerac we Francji. 


Wizyta była szczególna, bo po raz pierwszy Ostrów Wielkopolski odwiedził nowy Mer Bergerac, Jonathan Prioleaud. 

W skład delegacji z Bergerac weszli: Jonathan Prioleaud - Mer Bergerac, Laurence Rouan - Zastępca  ds. Kultury, Gérald Trapy - Zastępca ds. organizacji pozarządowych, Marie-Claude Andrieux-Courbin - Zastępca ds. stanu cywilnego i  zdrowia, Christian Bordenave - radny miejski, Florence Malgat - radna gminy, Jacques Bialik - pełnomocnik Urzędu Miasta Bergerac w dziale Stosunków Międzynarodowych. 


W ramach wizyty goście mieli okazję zwiedzić miasto i zapoznać się z jego historią. Ważną częścią spotkania był objazd po miejskich inwestycjach. Zagraniczna delegacja zwiedziła m.in. nowe przedszkole, Stadion Miejski, a także Arenę Ostrów. 


- Jest mi niezwykle miło, że możemy gościć w Ostrowie Wielkopolskim z naszą delegacją. Polacy w Bergerac są obecni już od XIX wieku, dlatego też współpraca polsko – francuska, która formalnie została podpisana między naszymi miastami w 2017 r, jest dla nas szczególnie ważna. Chciałbym podkreślić, że ważną rolę, oprócz  kontaktów na linii samorządowej między naszymi miastami odgrywa działający w Bergerac Komitet ds. współpracy między Bergerac, a Ostrowem Wielkopolskim. Te oddolne kontakty są dla nas bardzo ważne – powiedział Jonathan Prioleaud, Mer Bergerac. 

Zdjęcie osób pod stadionem.
Zdjęcie osób w sali gimnastycznej.