SAMORZĄD Miasta OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

WŁADZE Miasta OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Beata 

Klimek

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

I Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Mikołaj 

Kostka

I Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

II Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Sebastian Górski

II Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Andrzej Baraniak

Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Skarbnik Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski

Michał Żabiński

Skarbnik Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim


Al. Powstańców Wielkopolskich 18

63-400 Ostrów Wielkopolski

Sekretariat:


tel.: 62 58 22 400

fax: 62 73 66 407

um@umostrow.pl

Poniedziałek: 8:00-16:00

Wtorek: 8:00-16:00

Środa: 8:00-16:00

Czwartek: 8:00-16:00

Piątek: 8:00-16:00

RADA MIEJSKA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

Przewodniczący rady miejskiej:Jarosław LisieckiWiceprzewodniczący Rady Miejskiej:Zygmunt Banasiak


Elżbieta Grochowska

Pozostali członkowie Rady Miejskiej:Elżbieta Grocholska


Damian Grzeszczyk


Marian Herwich


Łukasz Jędrzejak


Andrzej Kornaszewski


Milena Kowalska


Dawid Korzeniewski


Mariusz Leki


Piotr Lepka


Joanna Lisiak


Zygmunt Malik


Szymon Matyśkiewicz


Mateusz Nycek


Jakub Paduch


Marzenna Podskarbi


Kasper Smektała


Arkadiusz Sodkiewicz


Marek Śliwiński


Radosław Torzyński


Leszek Witoń

Działalność Rady Miejskiej OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO w 2022 r.

201

podjętych uchwał 


113

interpelacji

53

zapytania zgłoszone

do Prezydenta Miasta

Nagrody i wyróżnienia

Perły Samorządu 2022

Logo Ranking "Perły Samorządu"".

Ranking "Perły Samorządu" to jeden z największych i najbardziej cenionych rankingów w Polsce. Jego twórcą jest redakcja Dziennika Gazeta Prawna. Partnerem merytorycznym konkursu są eksperci ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki i biznesu spółki Deloitte Consulting S.A. Jest to ranking niezależny, bezpłatny i obiektywny. 

W 2022 r. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek została wyróżniona tytułem Perły Samorządu. Została najlepszym prezydentem miast do 100 tys. mieszkańców. Miasto zostało jednak odznaczone dwukrotnie. Ostrów Wielkopolski znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów w kategorii gmina miejska do 100 tys. mieszkańców. 

Ranking N15 Newsweeka

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego znalazła się również w gronie najlepszych prezydentów w Polsce w ramach corocznego rankingu "N15" Newsweeka, zajmując wysokie 7. miejsce. 

Nagrody w rankingu najlepszych prezydentów miast przyznano po raz 13. To czwarte przyznane wyróżnienie dla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego w plebiscycie Newsweeka. Po raz pierwszy, w gronie najlepszych prezydentów N15, Beata Klimek znalazła się w 2017 r. Jak podkreślali wówczas organizatorzy, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego była pierwszą kobietą, która doceniona została w rankingu Newsweeka. Kolejne wyróżnienia w N15, Beata Klimek otrzymała w 2019 i 2021 r.

N15 realizowany przez redakcję tygodnika "Newsweek" to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełniają Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego "Newsweeka" oraz Konrad Sadurski, szef działu Biznes "Newsweeka".

Zdjęcie Prezydent Ostrowa Wlkp. nagrodzona w rankingu "N15" Newsweeka.
Zdjęcie osób nagrodzonych w rankingu "N15" Newsweeka.

Innowacje w Polityce 2022

Zdjęcie Prezydent Ostrawa Wlkp. nagodzona w konkursie "Innowacje w Polityce".

Ostrów Wielkopolski został finalistą europejskiego konkursu "Innowacje w Polityce". 

Konkurs organizowany jest przez Instytut "Innowacje w Polityce" z siedzibą w Wiedniu. 

Miasto znalazło się w najlepszej dziesiątce projektów z całej Europy w kategorii "Strategie walki z COVID-19".

Nagrody za innowacyjność w polityce są wyróżnieniem dla kreatywnych polityków z całej Europy, którzy mają odwagę przełamywać schematy i znajdować nowatorskie rozwiązania dla współczesnych wyzwań. 

Co roku jury obywatelskie składające się z ponad 1.000 Europejczyków ocenia projekty i w ten sposób decyduje, które z nich trafią do finału. Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową organizacją pozarządową, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. 

Dzięki ogólnoeuropejskiej sieci biur i organizacji partnerskich w 21 krajach europejskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liban, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania) oraz we współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach, Instytut już dziś buduje politykę jutra.

Zdjęcie osób trzymających wyróżnienie zdobyte w rankingu "Innowacje w Polityce".
Zdjęcie mężczyzny mówiącego przez mikrofon.
Zdjęcie przedstawia składanie gratulacji Prezydent Ostrowa Wlkp.

świetlna stolica Wielkopolski

Zdjęcie przedstawia udekorowane lamy uliczne.

W 2022 r. Ostrów Wielkopolski został uhonorowany tytułem Świetlnej Stolicy Wielkopolski. 

Miasto zwyciężyło w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energą. 

Głosowanie trwało od 10 grudnia do 10 stycznia 2022 r. Jedna osoba, każdego dnia mogła oddać 10 głosów.  Ostatecznie na Ostrów Wielkopolski oddano rekordową liczbę głosów (54.669).  

Tak wspaniały wynik zdyskwalifikował rywali. Miasto wygrało z przewagą 8.531 głosów. W sumie o tytuł świetlnej stolicy Wielkopolski walczyło 26 miast.

Wygrana jest podwójna, bo poza tytułem i zwycięstwem, miasto otrzymało energooszczędny sprzęt o wartości 10 tys. złotych, który trafił do najbardziej potrzebujących. 

Ostrów Wielkopolski bez wątpienia zasłużył na wygraną. Świąteczne iluminacje pięknie zdobiły miasto, nadając mu niezwykłego uroku. Światełka rozbłysły m.in.: na Pl. Rowińskiego, przy ul. Wiosny Ludów i Deptaku. Świetlne girlandy pojawiły się również nad ulicą Kolejową (odcinek "Pod filarami"). 

Zdjęcie oświetlonych drzewek.
Zdjęcie dekoracji świetlnych na ulicy.

Czarodziejskie Drzewo 2022

Zdjęcie statuetki w kształcie drzewa - 19 edycji Święta Drzewa "Czarodziejskie drzewko 2022 ".

Klub Gaja nagrodził najbardziej aktywnych uczestników 19. edycji Święta Drzewa, która tym razem przebiegała się pod hasłem "Dla przyrody". Wzięło w niej udział 23 tysiące osób z ponad 240 podmiotów w całym kraju – placówek oświatowych, urzędów gmin i miast, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osób prywatnych.Najbardziej aktywnym uczestnikom 19. edycji Święta Drzewa, którzy wykazali się największą ilością posadzonych drzew, szeroką współpracą i kreatywnością działań, Klub Gaja, jak co roku przyznał nagrody Czarodziejskiego Drzewa. Rozdanie nagród odbyło się 10 października 2022 roku w Warszawie podczas inauguracji 20. edycji programu Święto Drzewa.W gronie laureatów po raz kolejny znalazł się Ostrów Wielkopolski wyróżniony za organizację obchodów Święta Drzewa w roku 2021 przy współpracy z m.in. SP nr 5 i Nadleśnictwem Taczanów oraz przekazanie mieszkańcom 1.500 sadzonek drzew.

Nagrodę odebrały w imieniu miasta: Dorota Cieśla – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Maria Baranowska – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 5 i pomysłodawca organizacji akcji Święto Drzewa w mieście Ostrowie Wielkopolskim. Szkoła Podstawowa nr 5 odebrała również statuetkę za 20-lecie współpracy z Klubem Gaja z okazji 20-lecia obchodów Święta Drzewa Klubu Gaja.- Choć to nie pierwsza statuetka Czarodziejskiego Drzewa dla Ostrowa Wielkopolskiego, to za każdym razem cieszy ona tak samo. To tylko potwierdzenie, że w naszym mieście dbamy o środowisko, sadzimy drzewa i edukujemy ostrowian w zakresie troski o przyrodę. Dziękujemy za to wyróżnienie, a mieszkańców naszego miasta jeszcze raz zapraszam na kolejną edycję ostrowskiego Święta Drzewa już w najbliższą niedzielę na Piaskach - Szczygliczce - mówiła Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.