E-Ostrów 2050
Celem programu jest zrównoważony rozwój miasta w wymiarze społecznym, środowiskowym, gospodarczym oraz instytucjonalnym, który zapewni poprawę jakości życia obecnych i przyszłych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz poprawę dostępności usług publicznych.
W ramach projektu realizowanych będzie szereg przedsięwzięć zarówno inwestycyjnych jak i tzw. miękkich z obszaru ochrony środowiska, spraw społecznych, przedsiębiorczości, inteligentnego zarządzania miastem.
Podstawa prawna:
Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.
Program Rozwój Lokalny
Nabór w ramach Programu Rozwój Lokalny był skierowany do polskich gmin posiadających status miasta, znajdujących się na liście 255 miast wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W wyniku oceny merytorycznej, 54 projekty miast przeszły do II etapu programu. Ostatecznie po 2 letniej wieloetapowej ocenie dofinansowanie otrzymało 29 miast, w tym Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski plasując się na wysokim 8 miejscu.
Okres realizacji projektu:
III kw. 2021 r. – II kw. 2024 r.
Wartość całkowita: 25.050.036,87 zł
Dofinansowanie: 15.264.722,84 zł
PARTNERZY Projektu
Beneficjent:
Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski
Partnerzy:
Powiat Ostrowski,
Miejski Zakład Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim,
Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. w Kaliszu,
Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim,
Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski.
Diagnoza problemów i barier rozwojowych dla Ostrowa Wielkopolskiego
Przygotowanie projektu obejmowało diagnozę problemów i barier rozwojowych. Zaliczyć do nich można dane i informacje będące w zasobie miasta lub innych podmiotów publicznych (w tym w Monitorze Rozwoju Lokalnego jako dodatkowym źródle informacji o sytuacji wnioskodawcy na tle grupy porównawczej) oraz badania opinii społeczności lokalnej.
Analiza danych zawartych w charakterystyce miasta oraz w części diagnostycznej umożliwiła wskazanie głównych problemów oraz barier rozwojowych miasta, które składają się na jego obecną sytuację. Na podstawie diagnozy oraz po uwzględnieniu opinii przedsiębiorców, uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, liderów lokalnych oraz przedstawicieli instytucji publicznych, powstały dwa dokumenty będące załącznikami do wniosku o dofinansowanie tj.: Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego.
E-Ostrów na Kongresie Local Trends
Jednym z panelistów kongresu był Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Podczas wystąpienia wskazywał, że podczas tworzenia projektu “E-Ostrów 2050”Ostrów Wielkopolski korzystał z narzędzia analitycznego, o nazwie Monitor Rozwoju Lokalnego. Jest to narzędzie MRL Związku Miast Polskich, które pozwala na syntetyczną ocenę potencjału społeczno - ekonomicznego miasta. “E Ostrów 2050” powstał m.in. w oparciu o uzyskane wskaźniki.
Cele programu E-Ostrów 2050
Cele - Plan Rozwoju Lokalnego
Cel główny PRL nr 1:
Ostrów Wielkopolski ekologicznym i niezależnym energetycznie miastem przyszłości
Cel główny PRL nr 2:
Ostrów Wielkopolski miastem ekonomicznym, bez barier, prorodzinnym i przyjaznym do życia
Cel główny PRL nr 3:
Ostrów Wielkopolski miastem przedsiębiorczym
Cele - Plan Rozwoju Instytucjonalnego
Cel główny PRI nr 1:
Ostrów Wielkopolski miastem przyjaznej administracji
Oficjalna inauguracja
Konferencja otwierająca projekt odbyła się w poniedziałek, 16 maja, w Centrum Aktywności Lokalnej.
Panelistami wydarzenia byli: Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Ryszard Grobelny, doradca strategiczny Związku Miast Polskich, Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. w Kaliszu oraz Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się senator RP Ewa Matecka oraz posłowie: Mariusz Witczak, Wiesław Szczepański oraz Andrzej Grzyb. Ministra Jana Dziedziczaka reprezentował dyrektor jego biura Wincenty Nowak. Udział w konferencji wziął również Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz liczni eksperci współpracujący Ostrowem Wielkopolskim w przygotowaniu projektu.
W konferencji uczestniczyli również samorządowcy, m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, wiceprezydent Legnicy Jadwiga Zienkiewicz, a także wiceprezydent Konina Paweł Adamów. Mniejsze samorządy reprezentowali m.in.: burmistrz miasta i gminy Ostrzeszów Patryk Jędrowiak, burmistrz miasta i gminy Mikstat Henryk Zieliński, wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek, wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, a także wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.
Przedsięwzięcia realizowane w 2022 r.
Już w 2022 r. podejmowano pierwsze działania w ramach programu E-Ostrów w zakresie:
termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzanckiej,
przygotowania terenów inwestycyjnych poprzez budowę nawierzchni jezdni układu drogowego w rejonie ul. Wrocławska-Wysocka,
rozwoju publicznego transportu niskoemisyjnego poprzez budowę oraz modernizację infrastruktury transportowej tj. wiaty przystankowe i zielone wiaty przystankowe oraz tablice informacyjne,
cyklu reportaży połączonych z wywiadem z właścicielami ostrowskich firm pn. „Biznes ma wielkie oczy”,
budowy przedszkoli, które powstają przy ulicy Dobrej oraz Staroprzygodzkiej.
W 2022 r. otwarto Przedszkole numer 2 Jarzębinka w Ostrowie Wielkopolskim. To obiekt bardzo nowoczesny, z wysokiej jakości designem, wyposażeniem i powierzchnią. Budowa przedszkola trwała niespełna rok i kosztowała blisko 14,5 mln zł.
Miejsce do nauki i zabawy może tu znaleźć nawet 300 dzieci. Przedszkole ma 12 oddziałów. Każde z łazienką, szatnią i zapleczem magazynowym. Z każdej sali prowadzi bezpośrednie wyjście na wspaniały i duży plac zabaw. Całkowicie nowe jest wyposażenie przedszkola, a więc m.in.: meble, zabawki czy pomoce dydaktyczne. Każda z sal może pochwalić się nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, w tym m.in.: magicznym dywanem. Na uwagę zasługuje również kuchnia i związane z nią zaplecze. Wysokiej klasy sprzęt gastronomiczny gwarantuje przygotowanie posiłków na najwyższym poziomie.